past inductees

The following Broward County sports legends have a permanent spot in Broward history. Each inductee has been a long time Broward resident and has attended high school or competed in Broward County as an athlete or coach.

To nominate an athlete, coach or pioneer, please submit the following:

  • Nominee name, address, phone
  • Contact name and phone for person who is submitting the nomination
  • Individual must have been a long-time resident of Broward County, and have attended high school or competed in Broward County as an athlete or coach

Broward County Sports Hall of Fame/Sports Development Office 
101 NE Third Avenue, Suite 100
Fort Lauderdale, FL 33301
or email: sfisher@broward.org

Broward County Sports Hall of Fame Inductees

Jerry Bailey, Horse Racing
Herbert “Buddy” Behrens, Tennis
Cameron Benson, Football
Ron Bergeron, Rodeo
Bennie Blades, Football
Larry Blustein, Media
Julius Boros, Golf
David Bowden, Track & Cross Country
Wendy Bruce-Martin, Gymnastics
Bob Brudzinski, Football
Darryl Burrows, Basketball
Bonnie Canino, Boxing/Martial Arts
Don Carter, Bowling
Ruben Carter, Football
Joe Castiglione, Athletic Administration
Mary Ellen Clark, Diving
Andy Coan, Swimming
John Congemi, Football
Jeff Conine, Baseball
Joey Cornblit, Jai-Alai  
Louise Crocco, Volleyball
Henri Crockett, Football
Zachary Crockett, Football
Howard Davis, Jr., Boxing
Iris Davis, Track & Field
Autry Denson, Football
Duffy Dillon, Swimming
Walter Dix, Track & Field
Mike Donald, Golf
Douglas Donn, Horse Racing
Keyon Dooling, Basketball
Angelo Dundee, Boxing
Dave Edgar, Swimming
Eric Eichmann, Soccer
Lee Elder, Golf
Chris Evert, Tennis
Coach Jay Fitzgerald, Swimming
Cliff Floyd, Baseball
Edward “Whitey” Ford, Baseball
Tucker Frederickson, Football
Rocky Gillis, Football/Athletic Administration
Carlos Giron, Soccer
Charles Goodrum, Football
Al Gordon, Swimming
Brian Gottfried, Tennis
Andy Granatelli, Auto Racing
Otis Gray, Jr., Football
Wayne Grimditch, Water Skiing
Sally Hansell, Diving
Marty Hendrick, Swimming
Rich Hofman, Baseball
Ralph Houk, Baseball
Ray Hudson, Soccer
Jobie Hughes, Soccer
H. Wayne Huizenga, Panthers/Marlins/Dolphins
Stefan Humphries, Football
Ryan Hunter-Reay, Motorsports (Auto Racing)
Steven J. Hutchinson, Football
Damian Huttenhoff, High School Athletics
Dave Hyde, Sports Media
Richard “Butch” Ingram, Basketball
Coach Leatha Ingram, Basketball
Michael Irvin, Football
Charles Johnson, Jr., Baseball
Eddie Jones, Basketball
Eddie Jones, Football
Danny Kanell, Football
Glenn Kaye, Swimming
Kenneth Key, Track & Field
Bernie Kosar, Football
Pat Kramer, Archery
June Krauser, Swimming
Barry Krauss, Football

Pat Kruse, Swimming
Tom Lamar, Swimming 
Michael Leech, Fishing
Ricardo Liborio, Martial Arts
Coach Michael Lohberg, Swimming
Rocky Marciano, Boxing  
Dan Marino, Football
Ann Marshall, Swimming
Jack Martin, Football  
Stu Marvin, Aquatics
Oddibe McDowell, Baseball
Danny McManus, Football
Coach Pat McQuaid, Baseball  
Coach Melvin Randall, Basketball
Gene Monahan, Sports Medicine
Earl Morrall, Football
Coach Thomas “Tucker” Morris, Basketball
Mike Mularkey, Football
Bill Munsey, Football  
Jack Nelson, Swimming  
John Nelson, Swimming  
C.M. Newton, Basketball  
Coach Ron O’Brien, Diving
Joel Lenzi O’Connell, Diving
John Offerdahl, Football
Louis Oliver, Football
Max Osceola, Football  
Robert Ousley, Swimming  
Charlie Partridge, Football
Kaye Pearson, Yachting
Frank Pettineo, Wrestling
Brian Piccolo, Football  
Cyril Pinder, Football  
Marcia Pinder, Basketball  
Lisa Pinkney-Bowles, Track & Field
Coach Herman Pittman, Basketball
Katherine Rawls, Swimming
William T. Reeves, Sports Officiating
Jim Reilly, Basketball
Dr. Harold Reitman, Boxing
Errict Rhett, Football
Sanya Richards-Ross, Track & Field
Patti Rizzo, Golf
Sharon Robb, Sports Media
Timothy J. Robbie, Football/Soccer
Laura Rountree, Soccer
Joe Rose, Football/Sports Media
Laurie Fleming Rowley, Tennis
Twan Russell, Football
Greg Samuel, Basketball
Coach Carlos “Skip” Sasse, Track & Field
Tony Segreto, Broadcasting  
Ryan Nelson Shealy, Baseball
David Shula, Football  
George Smith, Football  
Captain Skip Smith, Fishing
Harold Soloman, Tennis
Mike Stanley, Baseball
Dwight Stephenson, Football
Claire Sua-Amundson, Softball
Seilala Sua-Zumbado, Track & Field
Jason Taylor, Football
Terese Terranova, Table Tennis/Paralympics
Dara Torres, Swimming
William A. Torrey, Ice Hockey
Rick Tucci, Wrestling
Fred Turner, Sports Editing
John Vanbiesbrouck, Ice Hockey
Abby Ward, Basketball  
Coach Ed Waters, Baseball
Neal Watson, Scuba Diving  
Earl Weaver, Baseball
John Webb, Sports Devlelopment
Weekley Brothers, Rodeo
Lisa Zielinski, Volleyball
William Zloch, Football